10 серпня 2020

Вартість комбайна: Наскільки серйозний знос?

У багатьох сільськогосподарських підприємствах комбайн є і продовжує залишатися найбільш капіталомісткою машиною. Ось чому важливо знати якими будуть витрати на амортизацію обладнання та його виробничі витрати. Однак на практиці неодноразово зазначалося, що як фермери, так і підрядники недостатньо обізнані про витрати на комбайн.

Відповідно, у них залишається тільки один варіант — покладатися на збір даних, наприклад, Асоціацією з технологій і будівництва в сільському господарстві, або Консультативною радою з раціоналізації сільського господарства. Однак точна інформація або дані про витрати на технічне обслуговування, ремонт або знос від різних виробників часто недоступні. Проте, необхідно усвідомлювати ці витрати, щоб мати можливість враховувати витрати продукту протягом усього його терміну служби.

Комбайн серії John-Deere S700 - приклад аксильно-роторної молотильної системи                          

Фото: Werkbilder

 

В ході магістерської дисертації в університеті Хоенхайма під керівництвом професора Карлхайнца Келлера активно досліджувалося питання про знос і витрати на знос комбайнів.    

Витрати на знос були отримані за допомогою опитування клієнтів, проведеного в Німеччині.

В ході дослідження були вивчені всі зношувані деталі, а також всі пов'язані з ними приводи. Всі деталі, які були замінені під час позапланового ремонту, не були прийняті до уваги.
 
В ході дослідження були отримані дані з 55 машин. У їх числі були: 25 гібридних комбайнів Claas, 14 двохроторних комбайнів New Holland і 16 однороторних John Deere. В середньому кожен з комбайнів був задіяний у зборі шести врожаїв з площею поля близько 4000 га.

Відмінності між системами обмолоту

Результати показали, що між системами обмолоту є явні відмінності. Витрати на знос склали в середньому 4,03 євро/га для гібридних комбайнів

Витрати на знос двороторного комбайна становлять 3,93 євро/га, тоді як з одним ротором — 2,42 євро/га.

Точні результати проілюстровані на Рис.1.

Витрати на знос також можуть бути розраховані на тонну зібраного врожаю зерна. Результати представлені на Рис.2.

Витрати на знос на тонну зернової культури склали 0,55 євро/т для гібридних комбайнів.

Для комбайнів з подвійним ротором знос склав 0,50 євро/т. Витрати на знос однороторних комбайнів склали 0,34 євро/т.

До 35% вище витрати на знос

Якщо порівняти витрати на знос різних молотильних систем, то відмінності можуть досягати 35 %. Це викликано перш за все більш складною конструкцією і структурою гібридної системи в порівнянні з роторним комбайном з одним тільки ротором. При середній продуктивності 4000 га на машину, відмінності в цілому складають 6400 євро між комбайнами різних виробників.

ВИСНОВОК
За часів зниження цін на зернові культури і зростання витрат на технологічні процеси фермер і підрядник повинні уважно стежити за витратами на машини. При цьому слід орієнтуватися не тільки на закупівельну ціну, але і на наступні витрати, які можуть істотно відрізнятися у різних виробників.

Джерело: Bauernblatt.com